Домовленості Путіна і Тимошенко - "не принизити Росію й не образити Україну"?
19/01/09 |
|
Саме тому ціна вища, ніж розраховувала Україна, а ставка на транзит залишиться колишньою до кінця цього року, пишуть російські "Ведомости".
Головне, вважає Гудима, що зі схеми постачань буде виключений посередник.
Як пише російське видання з посиланням на джерело, близьке до керівництва "Газпрому", і джерело в оточенні Тимошенко, прем"єри поки домовилися про ціну близько $360 за 1000 куб. м на I квартал для України і ставку транзиту – колишні $1,7.
Це середня європейська ціна з урахуванням 20%-вої знижки, відзначають вони. А в цілому по року, за словами двох джерел, газ може коштувати $270-300: з поквартальним зниженням услід за нафтовими котируваннями, як у всій Європі.
У бюджеті "Газпрому" на 2009 рік закладена середня європейська ціна в $280 за 1000 куб. м, відзначає газета.
"Надто висока ціна, незрозуміло, чому Україна погодилася", - здивований директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін.
Без знижки виходить ціна Словаччини – $450, і навіть без урахування різниці у витратах на транспорт. $360 зараз у Німеччини, за даними агентства Heren Energy (по року, за прогнозами Корчемкіна, вийде близько $240).
Великий споживач завжди має знижку, пояснює різницю Корчемкін. Але ж Україна – найбільший ринок збуту для "Газпрому", на 40% більше, ніж Німеччина, додає він.
Корчемкін вважає, що в Києва свій задум: підписати угоду про ціну на I квартал, а газ поки не купувати – на кінець року в "Нафтогазу України" у сховищах було близько 17 млрд куб. м.
А про довгостроковий контракт і нову базову ціну "Нафтогаз" і "Газпром" будуть домовлятися в березні, коли ціни почнуть падати. Крім того, навесні позиції України будуть сильніші: прокачування в Європу знизиться, а в України, навпаки, буде сезон накачування в ПГС, - додає Корчемкін.
"РосУкрЕнерго", співвласником якої є Дмитро Фірташ, у 2006-2008 роках була ексклюзивним постачальником імпортного газу в Україну: близько 60 млрд куб. м на рік вона закуповувала в "Газпрому" у Середній Азії, 55 млрд куб. м продавала на коржоні Україні, залишок експортувала в Європу українською територією.
У RUE контракт із "Газпромом" до 2018 року, а в угорської Emfesz (контролюється Фірташем) з RUE – до 2015 року, нагадує менеджер Emfesz. Можна виключити RUE зі схеми постачань газу в Україну, але з експортних – складно, зазначає він: RUE і Emfesz вимагатимуть компенсації. Представник RUE від коментарів відмовився.
Джерело: Українська правда