antiraider.org  

Сократилось ли количество рейдерств благодаря новому закону в 2017 году?
Сократилось ли количество рейдерств благодаря новому закону в 2017 году?
У нотариусов есть определенный уровень недопонимания относительно того, за что и как Минюст отключает их от реестров. Мы договорились, что создадим рабочую группу, которая создаст методику с четко определенными критериями отключения реестров и аннулирования свидетельств.

Когда овцы сыты - волкам неймется.
Когда овцы сыты - волкам неймется.
Под шум предвыборных баталий Министерство обороны продолжает по беспределу «решать» земельные вопросы.
На этот раз отбирают землю уникального в Украине хозяйства  Фрумушика-Нова, известного далеко за пределами страны не только своей агрохозяйственной,  но и культурно - инновационной деятельностью.

24 вересня Київрада голосуватиме за незаконну передачу землі скандальному проекту російських олігархів «Бабин Яр»
24 вересня Київрада голосуватиме за незаконну передачу землі скандальному проекту російських олігархів «Бабин Яр»
«Це абсолютно незаконне рішення – надати в оренду землі у природоохоронній зоні, поблизу майбутнього державного меморіалу «Бабин Яр», на  території яких розташовані давні кладовища. Ми заперечуємо проти дій Київради – вони дивним чином збігаються з інтересами приватного проросійського проекту меморіалу, який вже викликав справедливе обурення української культурної та наукової спільноти, протест єврейських організацій», - заявив А.Семидідько

Избиты люди «Антирейдерского союза»
Избиты люди «Антирейдерского союза»
В Киеве, на ул. Л.Толстого, 41 под офисом строительной кампании «ГЕОС» около 30 бандитов напали на мирный пикет Антирейдерского Союза. Избиты люди. Скорая увезла раненого. Милиция не вмешивается. Я дал команду активистам предпринять меры по самозащите.


Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване

03/10/17
Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване
Переглядів  2223     
Бізнес б’є на сполох: в Україні почастішали випадки аграрного рейдерства. Жертвами вседозволеності стають перспективні підприємства, які потрапили в поле зору місцевих ОЗГ. У владних кабінетах розводять руками. Мовляв, я не я — і хата не моя. Окремі депутати намагаються відновити справедливість і відстоюють інтереси людей. Але й на них надії немає. Українці вже звикли, що покладатися можуть тільки на себе. Як боротися  з рейдерством? Чи досягнуло воно вже масштабів національної загрози? Та хто  «кришує» в політиці?

Про це та багато іншого в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповів президент Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки Сергій Шабовта:

Останнім часом Україну почала накривати хвиля аграрного рейдерства. Яскравий тому приклад — ситуація вс. Бережинка на Кіровоградщині, яку висвітлювали із самого початку. З чим це пов’язано?
Сергій Шабовта: Сучасне рейдерство вже не таке, яким ми його бачили навіть кілька років тому. Воно має настільки потужний захист з боку держави, що ніхто не боїться бути викритим. Більш того, головний бандит сьогоднішньої України — це чиновник. Із його владою, контрольованою правоохоронною системою і цілковитою лояльністю з боку судів.
Ситуацію ускладнює той факт, що аграрний сектор — дуже незахищена ланка. Ринок землі є одним із найпривабливіших корупційних виходів, який за кілька років стане частиною міжнародних продажів.
Тому неймовірне пожвавлення рейдерських захоплень та інших злочинів у агросекторі — це, швидше, закономірність економічного та кримінального життя держави, аніж випадковість.

Окремі експерти кажуть, що точка кипіння пов’язана із сезоном жнив. Бачите зв’язок між цими процесами?
Сергій Шабовта: Звісно, локально ці процеси можна розглядати саме так — заліз, забрав урожай і прощаєшся до наступного року. Але говорити про це в масштабах країни було б наївно. Захоплення урожаю є злочином суто економічним, але він завжди має на меті більш стратегічне завдання — захопити господарство. Це й повне поглинення підприємства, і зміна керівництва, і зміна власників, щоб навіть у судовому порядку не можна було встановити істину та повернутись до первинної ситуації.
 
За словами окремих народних депутатів, схема, замовники й виконавці рейдерських захоплень різних підприємств по всій України ті ж самі.  Чи є підстави вважати, що в Україні й справді формується рейдерське ОЗГ?
Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване. Злочинна влада функціонує понад 25 років. «Сім’я» Януковичів була далеко не першою та аж ніяк не останньою.
Теперішня влада теж злочинна. Понад те, вона як ніколи раніше екзальтована навколо того, щоб захопити все, що тільки можна. У цьому плані нинішній склад ВРУ, його «якість» і потенційна злочинність є неймовірно високими.
Для мене очевидно, що південь України (Полтавщина, Кіровоградщина, Миколаївщина) мучить клан під головуванням народного депутата Юрія Берези. Навколо нього сформовані спеціальні фахові підрозділи. Це й куплені чиновники Мін’юсту, і ціла купа державних реєстраторів, які у порушення усіх законодавчих норм роблять перереєстрації тощо.  Також залучено низку нотаріусів, які завжди зможуть підробити вам документи. І, звичайно, це ті люди, які беруть на себе сміливість ставати новими власниками «віджатих» підприємств. Як правило, це — злочинці, які вже мають судимість і руки яких по лікоть у крові. Але це нікого не зупиняє.

Найстрашніше, що влада на місцях замовчує факти порушень, нахабно закриваючи на них очі. А нова поліція настільки жваво та активно співпрацює зі злочинцями, що навіть не приховує їхньої з ними змови. Безкарність збільшується у геометричній прогресії. Варто очікувати, що скоро ці злодіяння дійдуть до кожного успішного аграрного підприємства в Україні.

Окрім Берези , які ще прізвища можете назвати?
Сергій Шабовта: З ім’ям Берези я багато разів стикався. Щодо всіх інших — достовірно не скажу, не маю доказів, але це, передусім, представники «Народного фронту». Це й чернівецька команда, від дій якої «стогне» вся Буковина та більша частина Західної України. І до того ж дніпровський клан, який під прикриттям депутатських мандатів (привіт СРСР), жорстко тисне на Кіровоградщину й Полтавщину. Саме там, до речі, розташовані найбагатші землі. У світі, причому.

Тому там рейдери?
Сергій Шабовта: Так, у перспективі тамтешня земля буде дуже дорогою.
 
Хто очолює це ОЗГ?
Сергій Шабовта: Думаю, це більше питання кланового розподілу. Зважаючи на те, що злочини рейдерів однаково покриваються всіма гілками влади, розподіл іде між Президентом і прем’єром.
Та й суми там «гуляють» немалі. Мені, наприклад, відомо, що вартість роботи однієї «тітушкогодини»  складає $200. Це — неймовірні бюджети.

Виходить, пікет, який відбувався у Кіровоградській області, в селі Бережинка, де було 30 тітушок — обійшовся у $ 6  тис. доларів за годину роботи? А вони ж там стояли цілий день...
Сергій Шабовта: Так, але це — ніщо у порівнянні з тим, які гроші стоять на кону. Там йдеться про мільйони.

Іван Мірошніченко на форумі в Одесі озвучив ідею створення Платформи протидії рейдерству. Сюди закликають приєднуватися всіх — і депутатів, і представників бізнесу. Як вважаєте, чи готовий сьогодні бізнес до кінця відстоювати свої права?
Сергій Шабовта: По-перше, неозброєним оком помітно, що люди починають себе захищати. Якщо влада цього не зрозуміє, межу буде перейдено й почнуться самосуди, аж до фізичного знищення. Коли на противагу 20—30 тітушкам вийде усе село, протидіяти людям стане складно.
По-друге, я переконаний у тому, що необхідність створення принципово іншого громадського інструменту, який би займався питаннями атирейдерської боротьби, — абсолютно на часі.
Тому так, думаю, люди готові до змін.

Як ставитеся до постаті самого Мірошніченка. У ситуації з тією ж Бережинкою, він — єдиний із аграрних депутатів,  який приїхав допомагати людям.  Був ще Семенченко,  але від  аграрних — більше нікого.

Сергій Шабовта: Я із ним знайомий, але знаю не надто добре, перетиналася по роботі в кількох проектах. Але по тому, що бачу, — це людина порядна, яка хоче змінити справи в галузі на краще. Думаю, він зараз на своєму місці.

Озвучена ним на тому форумі ініціатива, вона повинна йти «знизу» — від людей, чи «згори» — від тих же депутатів?
Сергій Шабовта: Звичайно, це має бути суспільна ініціатива. І такі ініціативи вже є. Навіть під куполом ВРУ є нормальні депутати, які хочуть покінчити із рейдерським свавіллям влади.
Можливо, літо якраз стане періодом для формування ідей, будівництва самої структури.
Та ж правоохоронна система сама себе не виправить, вона продається. Протидіяти цьому ми зможемо лише за умови, що суспільство буде тиснути. Зокрема, своїми діями.

Нещодавно низка депутатів підписала лист-звернення на ім’я Президента та прем’єра із 8-ма пунктами-вимогами щодо ситуації навколо рейдерства в Україні. Ваш прогноз: чи дослухається влада до депутатів?
Сергій Шабовта: Ні. Сьогодні відбувається криза влади: вони намагаються у будь-який спосіб зберегти себе при владі. Проблеми людей їм не цікаві. Плюс — вони також у «ділі» і є частиною тих процесів, так само отримують із них гроші.
Та й депутати — не святі. Їхня проблема в тому, що вони критикують владу. Та й один одного, обережно. Чи не кожен із них хоче побачити себе у наступному скликанні.  

Право на рейдерство у нас дає саме влада

Як повинна виглядати та громадська структура, яка зможе ефективного боротися з рейдерством?
Сергій Шабовта: Треба розуміти, що право на рейдерство у нас дає саме влада. Тому має бути створений сучасний, незалежний, гарно технічно обладнаний центр. Люди повинні знати, що спочатку треба звертатися туди, а вже потім у поліцію.
У цьому центрі мають бути пропрацьовані певні алгоритми дій додзвону до чергових у СБУ, Нацполіції, інших структур.
Наша найголовніша зброя — це гласність

На сайті Kurkul.com є проект «Полювання на рейдера». Це онлайн-карта, де нанесено  інформацію про всі випадки, які фермери називають рейдерством. Кожен читач  може проголосувати:  так це, чи ні,  ознайомившись із викладеною на сайті інформацією,  яку надсилають  обидві сторони  конфлікту (якщо того бажають).
Сергій Шабовта: Так, це саме той формат, про який я кажу. Не знав, що існує така ініціатива. Я переконаний, що наша найголовніша зброя — це гласність. Потрібно говорити, говорити, і ще раз говорити. Вони ж думають, що працюють у темряві, а коли їх з усіх сторін починають освітлювати прожектори, то вони вже інакше себе почувають. Повинна існувати жорстка протидія.

Є міжнародні аналоги таких організацій?
Сергій Шабовта: Ні,такого беззаконня нема ніде. Це наше ноу-хау.
Нинішня влада втратила здатність об’єктивно оцінювати реальність

Назвіть ознаки того, коли підприємство збираються «рейдернути»…
Сергій Шабовта: Насправді вони не такі очевидні. В основі кожного рейдерства має бути якась нібито зміна власника — це головне завдання. Фахівці шукають вразливі місця у тому чи іншому господарстві, статутних документах, спілкуючись із достатньо великим колом людей, наближених до потрібної інформації. Тому, щоб цього уникнути, слід чітко прорахувати коло таких людей і самому бути в курсі, про що говорять у контексті підприємства. Також варто виключити фізичну можливість знаходження основних документів

Зважаючи на це, мабуть, частина рейдерських захоплень відбувається і через неправильне оформлення документів?
Сергій Шабовта:  Так, правова грамотність у нашій країні є не дуже високою. Часто в документах є помилки, а рейдерам тільки дай за що зачепитися.

Куди звертатися, коли на твоє підприємство напали?
Сергій Шабовта: На жаль, нічого іншого, крім звертання до чергових до відповідних управліннях Нацполіції, СБУ (ознаки терористичної події), прокуратури, звернень до місцевої влади (хай вона і не діє) — не існує.
 
Якщо жодна з чотирьох ланок не реагує на зауваження людей, як ми могли спостерігати у Бережинці, наприклад (3 години чекали люди на приїзд правоохоронців), що б ви порадили робити?
Сергій Шабовта:  Найбільша помилка — залишатися на рівні місцевої влади. Треба виходити на оперативних чергових відповідних міністерств, телефонувати до СБУ, Генпрокуратуру й завжди мати під рукою номери нардепів, помічників, які працюють у регіоні. Рейдерство — це коли приходять до тебе в дім, плюють в обличчя, кажуть, що ти ніхто й забирають все нажите

У момент виникнення конфліктної ситуації, як людям довести, що дії злочинців проти них насправді злочинні?
Сергій Шабовта:  Документи зазвичай зроблені непогано, тому це не допоможе. Треба фіксувати акти насильства (часто вони використовують силу), намагатись захищати себе фізично та не дозволяти захоплювати своє силою. І не бійтеся давати відсіч: треба виходити разом і відстоювати своє.

Анонімність цих дій також підігріває ситуацію. Країна має знати своїх «героїв», тому фотографуйте, знімайте відео, пишіть.  Влада нині втратила здатність реально оцінювати ситуацію, в якій перебуває. Рейдерство — це коли приходять до тебе в дім, плюють в обличчя, кажуть, що ти ніхто й забирають все нажите. Але людське терпіння не вічне, і цей гнів обов’язково переросте у щось більше.  І якщо цього не розуміють ті, хто зараз при владі, — це їхня велика помилка.
 Автор:  Наталія Білоусова
Посилання на джерело:  http://agroPolit.com

Повернутися до розділу


Інші публікації: